PRANGLI  SAAR
                                                                 "Süö mis küps ja räägi mis tosi" 

MAASTIKUKAITSE

 PRANGLI MAASTIKUKAITSEALA                    

Idaotsa külas paiknev, Prangli saare kaguosa ja Aksi saare õrna ja omapärase looduse kaitseks on moodustatud Prangli maastikukaitseala, mille kogupindala on 131 ha. Sellest on Prangli saarel ligikaudu 70 ha, ülejäänu hõlmab Aksi saar.
Siin on ilus liivane rand, mida ääristavad kuni 5-6 meetrini ulatuvad luitevallid. Esimene, lõunapoolseim luitevall on hõredalt rohustunud liiv-tarna ja liiv-vareskaeraga. Järgmisetel, vanematel ja kõrgematel luitevallidel kasvavad rühmiti sanglepad ja männid ning veelgi kaugemal asuvaid luiteid katavad erineva vanusega männikud. Siit leiame ka Prangli saare suurima rändrahnu, mille kõrgus on 4 meetrit. Kaitseala põhjaosas, saare idarannal, on mälestusmärk 1941. aastal aurikul „Eesti Rand“ hukkunutele. Luitevallide vahel on, aga osalt ka piirivalvurite aastatetaguse tegevuse tagajärjel, ulatuslikke lahtise liivaga alasid. Samast leiame ka haruldase koosluse - kukemarja nõmme. Keset kukemarjavälju asub vana helikopteri maandumisplats ja endine piirivalve vaatluspost. Selle juurest avaneb hea vaade merele ning Muuga sadamale aga ka Aksi saarele. Viimane kuulub samuti Prangli maastikukaitseala koosseisu.

Prangli maastikukaitseala kaitse-eeskiri ei piira inimeste vaba liikumist kaitsealal. Samas on telkimine ja lõkke tegemine kaitsealal lubatud ainult kaitseala valitseja poolt selleks ettevalmistatud ja tähistatud paikades. Kuna liivane pinnas on tallamisõrn, sealhulgas ka maastikujalgratastega sõites kergesti rikutav, on kaitse-eeskirjaga keelatud jalgratastega liiklemine väljaspool teid ja radu ning mootorsõidukitega liiklemine ja nende parkimine väljaspool teid ja parklaid. Erandina on see lubatud järelevalve- ja päästetöödel ning kaitse-eeskirjaga lubatud metsatöödel.

Eesti English Русский
«
»

PRANGLI SAARELE VIIB TEID

 www.tuuleliinid.ee 

Otsi
 


KELNASE SADAM

Info: +372 51919167
        +372 56944238
           info@prangli.ee 
 
 
Koduleht Elitec'st